רשלנות רפואית

אסף לפלר משרד עורך דין ונוטריון
משרד עורכי דין המטפל בתיקי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא מקרה בו נגרם למטופל נזק גופני או נפשי כתוצאה מטיפול רפואי שניתן או שלא ניתן שעה שצריך היה להינתן, כאשר המעשה או המחדל של הגורם המטפל נעשה תוך חריגה מהפרקטיקה המקובלת ברפואה או בהפרה של החובות המוטלות על הגורם המטפל.

טיפול רפואי הנו כל אחד מהשלבים בו נפגש אדם עם הגורם מטפל החל משלב ההסבר למטופל לפני הטיפול הרפואי, שלב האבחון, מתן טיפול תרופתי, ביצוע פעולה כירורגית כגון ניתוח.

טיפול רפואי רשלני עשוי לפגוע באופן קשה באיכות חייו של המטופל, לגרום לנכות קשה, מוגבלות שילוו אותו כל חייו.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל אחד מתחומי הרפואה.

עיקר התביעות המוגשות לבתי המשפט הנן בעקבות רשלנות רפואית במעקב רשלני אחר הריון, חוסר אבחון או איחור מאוחר של מומים שונים במהלך ההיריון אצל האם או העובר, רשלנות רפואית במהלך לידה, אי אבחון של גידולים ממאירים שונים, מתן טיפול תרופתי שגוי ועוד.

נפגע מרשלנות רפואית אשר הוכיח כי אכן טופל באופן רשלני, בהתאם למידת הפגיעה והנזק עשוי להיות זכאי לפיצוי של מאות ואף מיליוני שקלים.

עיקר התביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית הן בעילות המפורטות להלן:

"הולדה בעוולה" - WORONGFUL LIFE

בעבר זו הייתה עילת תביעה של קטין אשר תובע באמצעות הוריו את הנזק אשר נגרם לו במהלך ההיריון, לאור פסיקת בית המשפט האחרונה העליון תביעה עברה להוריו של הקטין.

"לידה בעוולה" - WRONGFUL BIRTH

עילת תביעה של הורים בגין ייעוץ גנטי רשלני שלאחריו נולד ילד פגוע במחלה או בעל מום, ולו היו ההורים יודעים על כך מראש, היו יכולים להימנע מלהיכנס להריון או שאם היה קיים הריון היו מבצעים הפלה.

חלק מהמקרים העשויים להביא לתביעה משפטית כנגד יועץ הגנטי, הינם מהסיבות כלדקמן:

  • כאשר הורים לא הופנו לייעוץ גנטי ע"י הגורם הרפואי שעקב אחריהם למרות שהייתה ידועה מחלה או פגם תורשתי במשפחה.
  • במקרה שההורים כלל לא נשאלו לגבי מחלות תורשתיות ולא הוסבר להם העניין ע"י גורם שעקב אחרי ההריון.
  • הורים שלא הופנו לבצע בדיקה הגנטית המתאימה.
  • יועץ גנטי שלא פירש נכון את תוצאות הבדיקות הגנטיות שבוצעו.

יובהר כי בדוגמאות לעיל, אין המדובר בעצם גרימת הנזק, אלא בעובדה שהיועץ הגנטי או הרופא המטפל התרשל בכך שלא איבחן את הפגם ו/או לא יידע את ההורים, וכתוצאה מכך נגרם הנזק של לידת ילד פגוע.

אירוע מצער כזה עלול להתרחש כתוצאה מכך שרופא הנשים המטפל לא גילה במהלך הבדיקות שביצע במהלך ההריון מומים בעובר על אף שרופא סביר צריך היה לגלות מומים אלה.

 

  • תביעה של קטין והוריו כאשר נגרם לקטין נזק במהלך לידה.
  • תביעה של אדם אשר נגרם לו נזק כתוצאה מטיפול רשלני.
  • תביעה כתוצאה מביצוע ניתוח לייזר כושל לתיקון ראייה - ניתוחי לייזר בעיניים מבוצעים לצרכים שונים, כיום אנשים רבים מבקשים לעבור ניתוח לייזר כדי לייתר שימוש במשקפיים או בעדשות מגע, אולם לא כל אחד כשיר לעבור את הניתוח מסיבות שונות.לפיכך,ביצוע ניתוח במי שאינו כשיר לעבור ניתוח מסוג זה עלול לגרום לו עיוורון ו/או ירידה ניכרת בראיה.
  • טיפול בהעדר הסכמה מדעת , הוא הצורך בקבלת הסכמה מדעת מאת המטופל. כלומר, על המטופל להסכים לביצוע הטיפול לאחר שהוסברו לוכל האפשריות החלופיות לטיפול שיבוצע. על הגורם המטפל להסביר למטופל את מהות הטיפול באופן שהמטופל יבין היטב את סוג הטיפול לרבות הסיכונים הכרוכים בביצוע הטיפול.

 

כמו כן, לצורך ביצוע ניתוח שהוא טיפול פולשני כלשהוא, על המטופל לחתום על מסמך בו הוא מאשר כי הוסבר לו אופי הטיפול לרבות הסיכונים הכרוכים בו, וכי הוא חתם לאחר שקרא והבין את תוכן המסמך.

חתימה של מטופל על המסמך מבלי שאכן קרא אותו והבין את תוכנו אינה מספקת, ובנסיבות מסויימות חתימה כזו עלולה להיחשב לכך שמטופל לא הסכים הסכמה מדעת לביצוע הניתוח.

צרו עמנו קשר

שם:*
Please type your full name.

כתובת מייל:*
Invalid email address.

מס׳ טלפון:*
Invalid email address.

הודעה:*
Invalid Input

פרטי המשרד

ב.ס.ר סיטי, מגדל I קומה 18 
דרך יצחק רבין 2, פתח תקווה
ת.ד 11103 פתח תקווה 4934829
כניסה לחניון
מרחוב תוצרת הארץ 3 פתח תקווה

03-6090983
03-6090984

assaf@lefler.co.il

 

 

 

מפת הגעה

חדשות

לתיאום פגישת ייעוץ ללא תשלום התקשרו עכשיו 03-6090983 צרו קשר